ثبت طرح صنعتی

 به جنبه‌های زیبایی‌شناختی یک شیء اشاره داشته و مجموعه‌ای از ویژگی‌های سه‌بعدی (مانند شکل) و دو بعدی (مانند الگوها، خطوط و یا رنگ‌ها) را در بر می‌گیرد. طراحی صنعتی را می‌توان یکی از عوامل کلیدی برای جلب‌توجه مخاطب دانست که وی را ترغیب می‌کند تا یک محصول را نسبت به محصول دیگر ترجیح داده و از آن، استفاده بیشتری نماید. همین عامل، موجب شده تا از این نوع مالکیت صنعتی، در طیف وسیعی از صنایع و محصولات صنعتی و تزئینی، مانند تجهیزات پزشکی، ساعت و جواهرات، تجهیزات الکترونیکی و ادوات کشاورزی استفاده شود.

ماده 20 قانون ثبت اختراعات،طرح های صنعتی و علائم تجاری ، طرح صنعتی را به شرح ذیل تعریف می کند:
“هر گونه ترکیب خطوط یا رنگ ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط،رنگ ها و یا بدون آن،به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد،طرح صنعتی است.در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی باشد” .

طراحی صنعتی، یکی از عوامل کلیدی برای جلب‌توجه مخاطب است که وی را ترغیب نموده تا یک محصول را به محصولی دیگر ترجیح داده و از آن بیشتر استفاده کند.یک طراحی خوب (مانند «iPod» اپل)، می‌تواند وفاداری مشتری را به همراه داشته باشد. کسب‌وکارهای موفق، سعی دارند تا طراحی را به‌طور کامل در فرآیند تولید محصول ادغام نموده و ملاحظات زیبایی‌شناختی را در کنار جنبه‌های مهندسی محصول و بهبودهای فنی، مورد توجه قرار دهند. در این میان، مشابه با نوآوری‌های فنی که از طریق ثبت پتنت محافظت می‌شوند، ظاهر متمایز محصول و طراحی‌های نوآورانه آن نیز، از طریق ثبت طراحی‌های صنعتی قابل حفاظت می‌باشند.

مدت‌زمان اعتبار یک طراحی صنعتی، در کشورهای مختلف متفاوت است. با این حال، با توجه به امکان تجدید اعتبار آن برای مدت ۵ سال، اعتبار کلی یک طراحی صنعتی، معمولاً بین ۱۵ تا ۲۵ سال خواهد بود. (مطابق با موافقت‌نامه جنبه‌های تجاری حقوق مالکیت فکری (TRIPS)، حداقل مدت‌زمان اعتبار طراحی‌های صنعتی، برابر با ۱۰ سال می‌باشد)

جهت ثبت طرح صنعتی در اسرع وقت با همکاران ما در شرکت سینوتک تماس بگیرید و از خدمات ما بهره مند شوید. ما در کوتاه ترین زمان شما را در رسیدن به اهدافتان یاری می کنیم.

شماره تماس:

09300790308 – 09364501179 – 09352209288

پست الکترونیکی:

info@cinotec.ir – cinotec.pg@gmail.com

آدرس:

بوشهر، کارخانه فناوری دانشگاه خلیج فارس، مجتمع فناوری مروارید، طبقه اول، واحد4

نیاز به مشاوره دارید؟

برای مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید. کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

فهرست
logo-samandehi